Двадцять сім років минуло з часу вибуху на четвертому реакторі Чорнобильської АЕС – події, що стала, за визначенням ООН, " найбільшою ядерною катастрофою в історії людства”.
Чорнобиль – явище планетарного масштабу, яке вплинуло на долі мільйонів людей, що проживали на територіях України, Росії, Білорусії. Чорнобиль залишив радіоактивний слід на території десятків країн Північної півкулі, включаючи Швецію, Польщу, Грузію, Туреччину, США, Японію, Німеччину та інші країни. Катастрофа поставила перед людством ряд науково-психологічних, міжнародно-правових, медичних, соціально-економічних проблем, більша частина яких не втратила своєї актуальності в ХХІ столітті.
Трагедія і подвиг Чорнобиля сколихнули весь світ, викликали до життя хвилю милосердя, бажання мільйонів людей допомогти, перебороти спільну біду. Чорнобильська катастрофа призвела до тяжких екологічних наслідків, порушення екосистемної рівноваги, змін у флорі і фауні поліських регіонів. Особливо болючим аспектом катастрофи стала безповоротна втрата древнього світу слов’яно-української поліської цивілізації, знищення багатьох пам’яток культури і духовності.
Україна приєдналася до Конвенції з ядерної безпеки, Конвенції про цивільну відповідальність за ядерну шкоду, Конвенції про фізичний захист ядерних матеріалів, Конвенції про раннє попередження про ядерні аварії. Проблемою міжнародного значення є питання підготовки до великих техногенних катастроф.
Чорнобиль став моделлю можливого ядерного винищення регіону чи цілої країни без оголошення ядерної війни.
Завданням ООН, урядів країн та громадянського суспільства в ХХІ столітті є адекватна оцінка існуючих ризиків з урахуванням досвіду Чорнобильської катастрофи.
До дня Чорнобильської катастрофи на кафедрі юнацтва оформлено книжкову виставку «ЧИ ЗНАЄШ ТИ, СВІТЕ, ЯК ГІРКО ПАХНЕ ПОЛИН»
Матеріал підготувала
бібліотекар кафедри юнацтва
районної бібліотеки для дорослих
Осипчук Г. П.