К А М `Я Н О М А Й Д А Н С Ь К А
сільська рада
На території сіл Кам`яний Майдан, Миколаївка, Варварівка та Лагульськ розташовано
7 пам`яток історії
Пам`ятки історії
Братська могила радянських воїнів та пам’ятник воїнам-односельчанам
розташована у центрі села Кам`яний Майдан
1947 року перепоховані старшина Ф.Климов, рядовий В.Лісейчук (з центру с.Болярка) та ще 11 воїнів 20-ї танкової дивізії 9-го механізованого корпусу. Загинули 11 липня 1941 під час контрнаступу 5-ї армії з метою відрізати частини 3-го мотокорпусу німців, які прорвалися під Київ від основних сил 6-ї польової армії. В цій же могилі перепоховано П.Раковського, Л.Шевчука – бійців партизанського загону ім. В.Чапаєва з’єднання С.Маликова. Загинули 23 липня 1943 в бойовій сутичці з карателями.
1974 року в честь полеглих в бою на могилі встановлено стелу полірованого габро з викарбуваними на ній зображенням ордена Вітчизняної війни, фігури воїна та меморіальним написом: ”Воинам Советской Армии и воинам – односельчанам, отдавших жизнь за защиту Родины в годы Великой Отечественной войны 1941-1945 гг. Вечная слава героям!” Постамент гранітний з меморіальним написом: ”Здесь покоятся останки четверых воинов, погибших в боях за Родину в 1941-1945 гг”. Могилу обкладено цегляним тинькованим бордюром. Праворуч та ліворуч від могили напівнахилом до стели покладено дві гранітні плити з прізвищами 41-го воїна-земляка, які загинули на фронтах війни 1941–1945 років.
Братська могила радянських воїнів та пам’ятник воїнам-односельчанам
розташована у центрі села Варварівка, біля клубу
У братській могилі поховано 47 воїнів 20-ї танкової дивізії 9-го механізованого корпусу та 5-ї протитанкової артилерійської бригади. Загинули 11-14 липня 1941 р. під час контрудару військ 5-ї армії з метою відрізати частини 3-го мотокорпусу німців, які прорвалися під Київ, від головних сил. Відомі прізвища п’ятьох воїнів: лейтенантів Гончарова М.М., Єнпольського В.І., Снєговського О.Ф., капітана Сасюка П.Н., рядового Цал-Цалко Д.Ф. (1941-43). На фронтах Другої світової війни воювали 187 жителів села, 84 – загинули.
1965 року на могилі встановлено стелу полірованого габро в честь полеглих воїнів, які обороняли село, та воїнів-земляків. На чільній грані стели викарбувано зображення ордену ВВв, Вічного вогню та меморіальний напис: ”Воинам Советской Армии и воинам – односельчанам, отдавших жизнь за защиту Родины в годы Великой Отечественной войны 1941-1945 гг. Вечная слава героям!” Постамент гранітний. До підніжжя стели напівнахилом покладено гранітну плиту з викарбуваними на ній прізвищами 84-х воїнів-земляків, загиблих на фронтах війни.
Братська могила радянських воїнів
розташована у східній частині села Варварівка, північно-східна частина кладовища
1941 року поховано трьох загиблих під час бомбардуванні 4 липня 1941 року водіїв з 374-го автомобільного батальйону 5-ї протитанкової артилерійської бригади. 1984 року було перепоховано шість воїнів з 338-го протитанкового артилерійського полку тієї бригади, загинули 11 липня 1941 року. Прізвища п’яти з них відомі: Ф.Буравніков, А. Бурденек, В. Гучек, І. Ніколаєв, Я. Фародутдінов.
1990 року на могилі встановлено прямокутний обеліск сірої мармурової крихти, на якому викарбувано п’ятикутну зірку, лаврову гілку та меморіальний напис: «Світла пам’ять воїнам Радянської Армії, які віддали своє життя за Батьківщину в 1941-1944 рр. Буравніков Ф.Ф., Бурденек А.І., Гучек В., Ніколаєв І.М., Фародутдінов Я.Ф.». Постамент цегляний тинькований. На могилу покладено плиту сірої мармурової крихти.
Братська могила радянських воїнів
розташована у південній частині села Лагульськ (кладовище)
1947 року у братській могилі перепоховано 25 воїнів 9-го механізованого корпусу та 5-ї протитанкової бригади. Загинули в бою 14 липня 1941 року, утримуючи оборону по правому березі річки Тня. Прізвище одного з них відоме – рядовий П.Тарасов.
1990 року на могилі встановлено стелу сірої мармурової крихти з викарбуваними на ній зображенням п’ятикутної зірки, лаврової гілки та меморіальним написом: ”Світла пам’ять 25-ти воїнам Радянської Армії, які, захищаючи Батьківщину від фашизму, віддали своє життя в 1941-1945 рр”.
На могилу покладено плиту сірої мармурової крихти.
Могила партизана Бондаренко Ф.С.
розташована у південній частині села Лагульськ (кладовище)
Старший політрук Бондаренко Федір Степанович – комісар батальйону 35-ї танкової дивізії 9-го механізованого корпусу. 14 липня 1941 під час контрнаступу 5-ї армії на рубежі Тупальці-Лагульськ-Несолонь отримав важке поранення, потрапив в оточення і після відступу Червоної Армії та лікування в с.Варварівка (в будинку місцевого підпільника Талька), вступив у місцеву підпільну організацію. Виконував доручення Новоград-Волинського підпільного віськкому КП(б)У. Важко захворів під час виконання бойового завдання і в листопаді 1943 року помер. Селяни поховали підпільника на кладовищі.
На могилі встановлено стелу сірої мармуровї крихти з викарбуваними на ній зображенням п’ятикутної зірки, лаврової гілки, вмонтованою фотокарткою та меморіальним написом: ”Світла пам’ять комісару-підпільнику Бондаренко Федору Степановичу, який помер, виконуючи завдання в 1943 році”. Постамент цегляний тинькований. На могилу покладено плиту сірої мармурової крихти.
Братська могила радянських воїнів
розташована у північній частині села Миколаївка (березовий гай)
Поховано п’ять воїнів 287-ї стрілецької дивізії. Загинули 31 грудня 1943 в бою за звільнення села від німецьких військ. Прізвище одного з них відоме – В.Максимчук (1902-43).
На могилі встановлено стелу мармурової крихти з нанесеними на ній зображенням п’ятикутної зірки, лаврової гілки та меморіальним написом: „Світла пам’ять 5-ти воїнам Радянської Армії, які, захищаючи Батьківщину від фашизму, віддали своє життя в 1941-1945 рр.”
Постамент цегляний тинькований.
Пам`ятник воїнам-односельчанам
розташований у центральній частині села Миколаївка (сосновий гай)
На фронтах Другої світової війни загинуло 59 жителів села Миколаївка. У 1971 році на їх честь було встановлено бетонний п’ятиступеневий пірамідальний обеліск, на чільній грані якого викарбовано п’ятикутну зірку та меморіальний напис: «Воинам Советской армии и воинам-односельчанам, отдавшим жизнь за защиту Родины в годы Великой Отечественной войны 1941-1945 г.г. Вечная слава героям». Зліва та справа обеліска напівнахилом покладено дві плити із чорного габро на бетонних плитах з прізвищами полеглих односельців.