К О С Е Н І В С Ь К А
сільська рада
На території сіл Косенів та Крайня Деражня розташовано
4 пам`ятки:
2 – історії
2 – не занесено до реєстру
Пам`ятки історії
Братська могила радянських воїнів
розташована у південній частині села Косенів,
східна частина кладовища
Поховано 15 воїнів 149-ї стрілецької дивізії. Загинули 7 січня 1944 в бою за звільнення села від німецьких військ та померли від ран 23-29 січня 1944 року в ОМСБ № 226, що дислокувався на той час в с.Косенів. Прізвища п’яти з них відомі – рядові П.Заєць, П.Литвин, Я.Пєтухов, М.Хапелін, В.Юрковський.
1961 року на могилі встановлено бетонну скульптуру воїна, зображеного на повний зріст. Постамент цегляний кубоподібний з меморіальним написом: «Вечная слава героям, павшим в боях за свободу и независимость нашей Родины!». Могилу обнесено цементним бордюром.
Могила партизана Дідуха О.С.
розташована у східній частині села Крайня Деражня,
західна частина кладовища.
Дідух Олексій Савович – партизан. З травня 1943 року – член підпільної організації с.Крайня Деражня, з жовтня 1943 – зв’язковий партизанського загону ім. М.Хрущова з’єднання С.Маликова. Налагоджував зв’язки з підпільними організаціями Хмельницької та Рівненської областей. Загинув у листопаді 1943 року біля села Правутин (Хмельницька обл.). 1944 року перепохований родичами на кладовищі.
2005 року на могилі встановлено стелу полірованого габро з фігурним, у вигляді прапора, верхом. На чільній грані стели викарбувано портрет похованого, автомат, хрест та меморіальний напис: «Дідух Олексій Савович 1923-1943. Воїну-партизану від вдячних односельчан».
Могилу обкладено гранітним бордюром.
Пам’ятник воїнам-односельчанам та
пам’ятний знак жертвам сталінських репресій
розташований у південній частині села Косенів, східна частина кладовища
На фронтах Другої світової війни воювало 85 жителів села, 46 із яких загинуло.
У 1965 році з метою вшанування пам'яті загиблих односельців на кладовищі було встановлено пам’ятник – обеліск сірої мармурової крихти у вигляді парусу. На чільній грані обеліска викарбувано (вгорі) п’ятикутну зірку, (знизу) лаврову гілку та (посередині) меморіальний напис: «Вічна слава героям-землякам, які віддали своє життя за свободу і незалежність Батьківщини 1941-1945». Перед обеліском напівнахилом покладено плиту полірованого габро з прізвищами 46 загиблих жителів села. Плита розміщена на бетонній основі.
На середину 30-х років припала масова так звана «велика чистка» усього радянського суспільства. Не обминули масові репресії і Новоград-Волинський район. Більшість невинних людей засуджувалися до страти. Під таку чистку потрапили і 58 жителів села Косенів, 56 з яких були невинно засуджені і страчені. В пам'ять про невинно загиблих жителів села Косенів на кладовищі, поряд з обеліском загиблих у війні односельців, встановлено пам’ятний знак жертвам сталінських репресій. На цементно-цегляному постаменті напівнахилом покладено дві гранітні плити з прізвищами жертв сталінських репресій, жителів села. Вертикально на постаменті встановлено прямокутну гранітну плиту з меморіальним написом: «Вічна пам'ять загиблим від сталінських репресій в 1937р. Від синів та дочок». На задньому плані встановлено дерев`яний хрест.
Пам`ятник воїнам-односельчанам
розташований у центральній частині села Крайня Деражня, біля клубу
На фронтах Другої світової війни загинуло 32 жителі села Крайня Деражня.
У 1965 році з метою вшанування пам'яті загиблих односельців у центрі села встановлено пам’ятник – обеліск сірої мармурової крихти у вигляді парусу. На чільній грані обеліска викарбовано (вгорі) п’ятикутну зірку, (знизу) лаврову гілку та (посередині) меморіальний напис: «Вічна слава героям-землякам, які віддали своє життя за свободу і незалежність Батьківщини 1941-1945». Перед обеліском напівнахилом покладено плиту полірованого габро з прізвищами 32 загиблих жителів села. Плита розміщена на бетонній основі.