Великогорбашівська сільська рада
Меню cайту





Пошук

Оголошення

Календар
«  Січень 2025  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

Корисні сайти







Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Вітаю Вас, Гість · RSS 27.01.2025, 04:15

В Е Л И К О Г О Р Б А Ш І В С Ь К А
сільська рада


На території сіл Велика та Мала Горбаша розташовано 6 пам`яток:
3 – історії
2 – археології
1 – не занесена до реєстру



Пам`ятки археології


Поселення VI-VIII ст.


розташоване на правому березі річки Церем
північно-східної околиці села Велика Горбаша


Поселення виникло в результаті заселення території племенами черняхівської культури. Виявлене та обстежене експедицією АН УРСР під керівництвом Русанової І.П. у 1961. Розкопки не проводилися.
Поселення знаходиться на рівнинному пологому правому березі річки Церем, при впадінні в неї струмка, на північно-східній околиці села. На поверхні було віднайдено фрагменти кераміки черняхівської культури.

 


Курганна група Х-ХІІ ст.


розташована у північно-східній частині села Велика Горбаша


Могильник виник внаслідок заселення території східнослов’янськими племенами в давньоруський час. У 1961 році експедицією Інституту археології АН СРСР під керівництвом Русанової І.П. було розкопано 2 кургани. Матеріали розкопок зберігаються в фондах Інституту археології АН СРСР. В результаті розкопок виявлено трупоположення нарівні горизонту, в одному з курганів – спалення в прямокутнику із колод, орієнтований із заходу на схід.
Курганна група нараховує 5 курганів правильної куполоподібної форми. Простежуються сліди ще двох розкопаних курганів. Висота курганів від 0,5 до 1,5 м. Діаметр – 5-13 м. Могильник в плані займає форму трикутника, витягнутого із заходу на схід. Встановлено охоронний знак.

 


Пам`ятки історії


Братська могила радянських воїнів


розташована у північній частині села Велика Горбаша (кладовище)


У братській могилі поховано трьох воїнів 8-ї стрілецької дивізії. Загинули 6 січня 1944 року в бою за звільнення села від німецьких військ. Їх прізвища невідомі.
1986 року на могилі встановлено чотирикутний пірамідальний обеліск сірої мармурової крихти, увінчаний металевою п’ятикутною зіркою. Постамент двоступеневий, сірої мармурової крихти. На його чільній грані викарбувано меморіальний напис: «Имя твое неизвестно, подвиг твой вечный». На могилу покладено сіру гранітну плиту з меморіальним написом: «Здесь похоронены три неизвестных советских воина погибших смертью храбрых в боях за Родину 10.01.1944».

 


Могила радянського партизана Присяжнюка Г.О.


розташована у північній частині села Велика Горбаша (кладовище)


Присяжнюк Григорій Охрімович (1914 – 1943). До війни – працівник сільськогосподарської артілі. 1941 – боєць Новоград-Волинського укріпрайону. З травня 1942 – боєць партизанського загону ім. В.Куйбишева з’єднання А.Грабчака. Загинув у серпні 1943 в бойовій сутичці з карателями на північній околиці села. 1945 року перепохований на кладовищі.
1986 року на могилі встановлено чотирикутний обеліск сірої мармурової крихти, увінчаний п’ятикутною зіркою. На чільній грані вмонтовано фотокартку, оповиту лавровою гілкою, та викарбувано меморіальний напис: „Присяжнюку Григорию Охримовичу партизану, погибшему в 1943 от рук немецко-фашистских захватчиков. От односельчан”.

 


Пам`ятник воїнам-односельчанам


розташований у центральній частинині села Мала Горбаша


У роки Другої світової війни загинуло 67 жителів села Мала Горбаша.
1998 року в пам'ять про односельців, котрі віддали своє життя за свободу рідної країни, в центрі села споруджено пам’ятник.
Стела рожевого граніту із зображенням хреста вмонтована на постаменті. Постамент трапецевидної форми рожевого граніту. З обох боків стели напівнахилом встановлено дві плити з прізвищами загиблих односельців. Перед стелою – символічне зображення вічного вогню з чотирма гранями.

 


Пам`ятний знак воїнам-односельчанам,
загиблим під час ВВв та жертвам сталінських репресій


розташований у центральній частині села Велика Горбаша


У роки Другої світової війни, захищаючи рідну країну від ворога, загинуло 69 жителів села Велика Горбаша. На середину 30-х років припала масова так звана «велика чистка» усього радянського суспільства. Не обминули масові репресії і Новоград-Волинський район. Більшість невинних людей засуджувалися до страти. Під таку чистку потрапили 45 жителів села Велика Горбаша, які були невинно засуджені і страчені.
2005 року у центрі села було відкрито пам’ятний знак воїнам-односельчанам, загиблим під час війни 1941-1945 років та репресій 30-50 років.
Пам`ятка трапецевидної форми із чорного габро на бетонній основі, облицьованій плиткою із габро, складається із шести стикованих плит, по центру вставка із хрестом на постаменті з меморіальним написом: „Жалобними молитвами Матері-України, безсмертними дзвонами нашої Пам`яті озиваємося до земляків замордованих в більшовицько-сталінських катівнях, загиблих в кривавих січах Вітчизняної війни 1941-1945 р.р. Поки живе Пам'ять – доти живе Народ”. На плитах зліва від хреста прізвища репресованих жителів сіл Велика Горбаша і Мала Горбаша у період 1920-1950 років. Справа – прізвища загиблих жителів села Велика Горбаша у війні 1941-1945 років.

Відділ культури Новоград-Волинської районної державної адміністрації© 2011-2025

e-mail:   rda-kultura@rambler.ru           тел.:   (04141)52276
Хостинг від uCoz