За рік до своєї смерті, 27 листопада у Парижі Альфред Нобель, шведський інженер-хімік і підприємець, у присутності 4 свідків підписав заповіт, за яким усе своє майно й капітал передав фондові для утворення п’яти щорічних премій.
Міжнародні премії, фонд яких поповнюється за рахунок процентів на капітал, присуджуються за найважливіші досягнення і відкриття в галузі фізики, хімії, медицини і фізіології, економіки (з 1969), за літературні твори, за діяльність по зміцненню миру.
Повновладним господарем із присудження Нобелівських премій є Шведська академія наук. Розташована у старовинному палаці Бержі, збудованому ще у XVI столітті, ця установа є однією з найстаріших у Європі. Взірцем для її створення була Французька академія безсмертних. Так само «безсмертними», тобто обраними довічно, є й члени Шведської академії, яких, проте, є лише вісімнадцять. З них тільки п’ятеро входять до Нобелівського комітету, що оновлюється кожних три роки. Поточну роботу здійснює секретар Комітету, який очолює канцелярію. Саме ця «шістка» щомісяця кожної другої середи збирається за спеціально відведеним для них столиком у ресторації Фонду Нобеля «Золотий світ», щоб сформулювати пропозиції для Академії.
21 жовтня в читальному залі районної бібліотеки для дорослих ім. Лесі Українки було проведено експрес-інформіну до 180 - річчя від дня народження Альфреда Нобеля «Нобелівська премія та її лауреати».
Матеріал підготувала та провела
бібліограф Жинська Л.В.