ПУТІВНИК ДЛЯ ТУРИСТА
Меню cайту





Пошук

Оголошення

Календар
«  Квітень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930

Корисні сайти







Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Вітаю Вас, Гість · RSS 25.04.2024, 00:21

ПУТІВНИК ДЛЯ ТУРИСТА. 
Дещо про підготовку до туристичного походу 

Здавна вважалося, що активний відпочинок сприяє хорошому настрою, є запорукою бадьорості і здоров'я. Не бійтеся рюкзака і туристських стежок! Дайте фізичне навантаження своїм м'язам. Адже майже протягом всього року ви схилялися над письмовим столом, креслярською дошкою чи верстатом. Лікарі стверджують, що найзухваліші вороги відпочинку — бездіяльність і нудьга. Бігайте, плавайте, вирушайте в туристські мандрівки. Організувати ж своє дозвілля якомога краще допоможуть вам поради, подані нижче.
Пішохідний туризм — один із найкращих видів активного відпочинку. Починати ніколи не пізно — туризм доступний людям будь-якого віку. Навіть одно- і дводенні прогулянки перед вихідним і протягом вихідного дня принесуть вам величезне задоволення.
Вирушаючи у туристський похід, не забудьте захопити: карту і компас. Карту краще тримати в планшеті, а компас на руці.
Крім аптечки, що може бути спільною для всієї групи, кожен турист має взяти з собою індивідуальний пакет.



Чи подбали ви про взуття? Якщо у вас немає кедів, які надягають на товсті шерстяні шкарпетки, найкраще підійдуть для походу зручні черевики. Ніколи не слід вирушати у туристський похід у новому взутті.
Одяг туриста має бути легким, зручним: ковбойка, спортивний костюм, светр, легкі штани або шорти. Не завадить також легкий плащ або штормівка. Взимку найкраще взяти з собою теплий спортивний костюм, светр і куртку. На голову рекомендується одягти шапку-ушанку.

Загубили компас? Не засмучуйтесь! Орієнтуватись можна і без нього
Влітку ліс, немов магнітом, вабить до себе людей—ягідників, грибників, любителів природи. І трапляється часом так, що дехто, захопившись, втрачає орієнтування, а потім годинами блукає лісом, шукаючи шлях додому. Звичайно, якщо компас є, орієнтуватися у лісі легко. Ну, а якщо його немає? В такому разі вас виручить звичайний наручний годинник. Відомо, що сонце десь о сьомій годині ранку знаходиться на сході, о першій годині дня — на півдні і десь о сьомій вечора — на заході. Щоб визначити сторони світу, треба встановити годинник горизонтально і спрямувати годинникову стрілку на сонце. Кут між стрілкою та цифрою «один» треба розділити навпіл, і лінія .,. розділу покаже на південь.



Опріч того, в лісі багато прикмет, за якими теж можна визначити сторони світу. У дерев крони розвиненіші із південного боку. Річні кільця на пеньках ширші теж з півдня. У ягід дозріває швидше бік, обернутий на південь. А от лишайники ростуть на деревах тільки з північного боку. І ще. Стовбур дерева з південного боку завжди світліший, а з північного—помережаний тріщинами, вкритий паростками. У сосни та ялини на південному боці стовбура проступає смола.



Точно визначити сторони світу можна також по квартальних стовпах, встановлених у лісі, на перехрестях просік. Запам'ятайте, що ребро між двома найменшими цифрами завжди вказує північ. Просіки прокладаються із заходу на схід та з півночі на південь. Якщо вже так трапилось, що ви заблудили, йдіть в якому-небудь одному напрямку. Визначаючи сторони світу, найкраще користуватись не одним, а кількома орієнтирами. І не забувайте, заглиблюючись у ліс, якомога частіше озиратися назад, запам'ятовуйте найпримітніше: o річку, рівчак, вивернуті або зламані дерева, камені, штабелі дров, колод. За цими прикметами легко відшукати зворотний шлях.

Людина заблудилася в лісі. Вона шукає шлях, але замість того, щоб пересікти ліс, описує коло і підсвідомо, непомітно для самої себе повертається на те ж саме місце. Це зумовлено тим, що наше тіло не зовсім симетричне. Права рука і права нога сильніші лівих. Тому правою ногою ми робимо крок дещо більший ніж лівою, і отже, відхиляємось у бік. За звичних обставин ми, як правило, корегуємо напрямок руху, навіть самі того не помічаючи, і тому йдемо по прямій лінії. Але в темряві, в тумані, або ж збившись з дороги, ми йдемо не «куди очі бачать», а точніше сказати, куди ноги ведуть. Саме тому ходимо по колу.


Щедрі дари лісу
Коли найкраще збирати лісові ягоди, плоди, горіхи та гриби? Відповідь на це дає календар поданий нижче.
Квітень. Клюква-вешниця (підсніжна). Гриби: сморжі, трюфелі
Травень. Гриби: сморжі, трюфелі
Червень. Суниця, алича. Гриби: підберезники, сироїжки, моховики, шампіньйони.
Липень. Суниця, голубика, ожина, морошка, малина, чорниця, смородина, алича, абрикоси, фісташки. Гриби: підосичники, білі гриби, підберезники, моховики, лисички, волнушки, білянки, маслята.



Серпень. Чорниця, голубика, ожина, морошка, смородина, брусниця, барбарис, абрикоси, алича, кизил, шипшина, фісташки, ліщинові горіхи, мигдаль. Всі види пластинчатих та трубних грибів.
Вересень. Брусника, клюква, ожина, бояришник, барбарис, груші, яблука, абрикоси, айва, кизил, терен, шипшина, мигдаль, горіхи грецькі,, ліщинові, кедрові, жолуді. Всі види пластинчатих та трубчатих грибів.



Жовтень. Клюква, горобина, груші, яблука, айва, гранати, жолуді,, каштани, грецькі горіхи, букові горіхи. Гриби: опеньки, зеленушки,, рядовки, валуї, евинушки, волнушки.
Листопад. Гранати, їстівні каштани.




Надання першої медичної допомоги при нещасних випадках
В туристичному поході обов’язково повинен бути комплект першої медичної допомоги, який складається як мінімум з йоду, бинта, вати, джгута, розчину перекису водню, лейкопластиря, таблеток від головного і серцевого болю. Першу медичну допомогу надають на місці поранення. Це сприяє попередженню ускладнень, швидкому одужанню, а при важких пораненнях зберігає життя потерпілому.
При переломах (сильна слабість, рухомість в характерному місці, зміна осі кінцівки і т. п.) накладають шину і транспортують потерпілого в лікувальний заклад. Якщо немає спеціальних шин, використовують підручний інструмент (пучки різок, дощечки і т. д.). Шини накладають на обидві бокові сторони кінцівок (захоплюючи місце перелому вище і нижче його) і закріплюють місце перелому бинтом або смугою тканини. Шини не можна накладати на голе тіло.
При термічних опіках (розжареним залізом, гарячою водою, полум’ям і т. п.) вражену ділянку промити протягом 20-30 хвилин під проточною холодною чистою водою, накласти стерильну пов’язку і доставити потерпілого до лікаря. В жодному разі не відкривати опікові пухирі.
Щоб зробити штучне дихання потрібно попередньо оглянути рот і ніс потерпілого, якщо потрібно – почистити від бруду і слизу, розстебнути або зняти пояс і куртку, щоб не защемляли грудну клітку. Покласти потерпілого на спину, підкласти йому під лопатки валик із скатаного одягу, запрокинути йому максимально назад голову. Штучне дихання необхідно робити удвох. Той, хто надає допомогу, повинен стати на коліна збоку потерпілого, натиснути на підборіддя, розкрити йому рот, накинути на рот марлю, затиснути ніс потерпілому, вдихнути повітря, а потім з силою видихнути його в рот потерпілому. Видих відбувається самостійно. Інший рятувальник повинен проводити непрямий масаж серця – покласти свої долоні (одна на одну) на груди потерпілому і швидко із силою натискати їх вертикально вниз. Термін вдування повітря 3 секунди, а одного натискання 1 сек. Після натискання руки від грудної клітки віднімають, щоб вона розправилась, а серце наповнилось кров’ю.
Якщо штучне дихання проводити одному, то після кожного вдування повітря робити 15-20 натискань або робити 5-6 вдувань, після чого робити хвилину (60 натискань) непрямий масаж серця.

При вражені блискавкою треба енергійно розтерти шкіру рук, ніг, тулуба, зігріти потерпілого, дати понюхати нашатирного спирту, при необхідності зробити штучне дихання та закритий масаж серця. Неприпустимо закопувати потерпілого або обкладати його землею. З усіх дерев блискавка найчастіше вражає дуб. Із 100 ударів блискавкою на дуб припадає 54, на тополю – 24, ялину – 10, сосну – 6 , бук – 3, липу – 2, акацію – 1, але небезпечно під час грози знаходитись під будь-яким поодиноким деревом.
Кліща, що вгризся в тіло, не слід виривати, його щелепи можуть залишитися в шкірі і викликати потім нарив. Це місце треба змазати йодом, олією, гасом, одеколоном – він сам відпаде, або допомогти йому – легко витягнути.
Небезпека укусу дрібної неотруйної тварини в тому, що в ранку може потрапити інфекція від решток їжі, що розклалися. Тому ранку від укусу необхідно зразу ж промити дезинфікуючим розчином.




Правила поведінки на екологічній стежці.

Не ламати гілок дерев і не рвати квітів
Не знищувати тварин, включаючи найдрібніших комах
Не палити цигарок (тільки у відведених для цього місцях)
Не розкладати вогнищ поза місцями, спеціально призначеним для цього
Не смітити
Не шуміти
Не відлучатись від основної групи
Не руйнувати гнізд і мурашників
Дотримуватися правил санітарії
Не вживати незнайомих ягід та грибів
При виявлені звірів дотримуватись безпечної відстані

Відділ культури Новоград-Волинської районної державної адміністрації© 2011-2024

e-mail:   rda-kultura@rambler.ru           тел.:   (04141)52276
Хостинг від uCoz