Володимир Іванович Вернадський – український філософ, природознавець, мислитель, засновник геохімії, біогеохімії та радіогеології, космізму.
Народився В.І. Вернадський 12 березня 1863 року в Петербурзі. Коли йому було 4 роки, батьки переїхали в Харків.
З наукових джерел відомо, що молодий Вернадський був небайдужий до історії України. Зокрема, читав і польські книги про історію України, написав навіть статтю «Угорська Русь з 1848 року». Під впливом батька, Володимир Вернадський віддав перевагу все ж природознавству і поступив на фізико-математичний факультет Петербурзького університету. У званні кандидата наук В.І. Вернадський закінчив університет і залишився в ньому для підготовки професорського звання.
На час першої російської революції В.І. Вернадський – вже відомий професор, а також борець за вільнодумство, демократію. Перебіг революційних подій спонукає його до праці в Тимчасовому уряді. У квітні 1918 року приходить до влади гетьман Скоропадський, проголошується Українська держава. Вернадського запрошують до Києва. Тут він очолив Комісію з організації Академії наук і Української національної бібліотеки, а також комісію з питань вищої школи. У вересні на засіданні комісії за доповіддю В.І. Вернадського було ухвалено заснувати щорічні асигнування на наукові роботи, експедиції. Комісія подбала про Ботанічний сад Києва, про створення Геодезичного інституту.
У жовтні 1918 року В.І. Вернадського обирають першим президентом Української Академії наук. Почалося створення біогеохімічної лабораторії.
З приходом більшовиків становище УАН погіршилося.
В.І. Вернадський тяжко захворів. У 1921 році він повертається в Петроград і стає директором Радієвого інституту. У 1926 році В.І Вернадський від’їжджає до Франції на запрошення Сорбонни для читання лекцій з геохімії. З поверненням у Ленінград видає монографії «Біосфера», «Нариси з геохімії», організовує відділ живої речовини в АН СРСР.
У 1935 році В.І. Вернадський переїжджає в Москву, бере участь в організації ряду наукових комісій, працює над проблемою «Життя у космосі». Помер видатний вчений 6 січня 1945 року.
Важливе місце в діяльності В.І Вернадського займали мінералогія і кристалографія, радіогеологія. Він – творець нового наукового напрямку, який пізніше переріс у самостійну науку – біохімію, засновник вітчизняної школи геохіміків, основоположник учення про біосферу та ноосферу, історик науки. Перу В.І. Вернадського, крім наукових, належать і філософські твори. З часом джерело їх думки могутнішає, віддячує людству добром.
Різнопланова творча спадщина В.І. Вернадського привертає увагу багатьох вчених світу.
До 150-річчя від дня народження видатного вченого В.І Вернадського в районній бібліотеці для дорослих 12 березня проведено експрес-інформіну та оформлено книжкову виставку «Скарбниця мудрості Володимира Вернадського».
Матеріал підготували
працівники читального залу
районної бібліотеки для дорослих.