( до 125-річчя від дня народження А.С.Макаренка, українського
та російського педагога-новатора, класика світової літератури)
" Я живу потому, что люблю жить,
люблю дни и ночи, люблю борьбу и
люблю смотреть, как растет человек,
как он борется с природой, в том числе
и со своей собственной природой”.
А.С.Макаренко
Почесне місце у педагогіці ХХ століття належить людині непохитних переконань та безмежної душі, геніальному педагогу-теоретику і практику, блискучому письменнику, одному з фундаторів системи дитячо-підліткового виховання, що підняв науку на новий рівень – Антону Семеновичу МАКАРЕНКУ.
Народився Макаренко в м. Білопіллі Сумського повіту (тепер Сумської області) в сім’ї майстра малярного цеху залізничних майстерень. У 1896 році вступив до Білопільського двокласного залізничного училища, будинок якого зберігся й понині. З осені 1901 року через від’їзд родини до м. Крюкова, навчався у Кременчуцькому міському чотирикласному училищі. Після закінчення училища у 1904р. хлопець продовжив навчання на однорічних педагогічних курсах, що готували учителів початкової школи.
Працюючи з вересня 1905р. помічником учителя двокласного залізничного училища, він мріє продовжити навчання. Його бажання здійснилося восени 1914р., коли молодого Антона Макаренка прийняли казенним стипендіатом до Полтавського учительського інституту. У червні 1917 року, закінчивши інститут із золотою медаллю, почав керувати у Крюкові Вищим початковим ( залізничним) училищем. У серпні 1920 року він призначений директором 10-ої трудової школи. Цього ж року створив і очолив трудову колонію для повнолітніх правопорушників.
У травні 1926 року відбулося злиття колонії ім. М.Горького і вкрай занедбаної дитячої установи у селищі Куряж поблизу Харкова.
Літературну діяльність Антон Семенович розпочав в 1930 році. Вийшла його перша книжка " На велетенському фроні”. Другою була повість " Марш 30-го року”, тоді ж було створено повість " Мажор”. Також у 30-ті роки були написані низка педагогічних, суспільно-політичних статей та оповідань. У 1937 році вийшов перший том " Книги для батьків”, наступного року був написаний роман " Прапори на баштах”.
А.С. Макаренко залишив багату педагогічну спадщину, написавши понад 150 творів. За його творами зняті художні фільми.
Науково-теоретична спадщина А.С. Макаренка є науковим підґрунтям
для нинішніх і майбутніх поколінь педагогів.
Помер Антон Семенович Макаренко 1 квітня 1939 року.
До 125-річчя від дня народження А.С.Макаренка, українського та російського педагога-новатора, класика світової літератури у районній бібліотеці для дорослих оформлено книжкову виставку «Педагог, письменник, наставник».
Матеріал підготувала
бібліотекар абонементу
районної бібліотеки для дорослих
Бака М.Р.