Віддай людині крихітку себе
…Я слів його не можу повторити,
Але й забути їх не можу, ні!
Вони в душі, немов засохлі квіти.
То ж він сказав у найчорніші дні,
Доріг сибірських порохом укритий:
«А все-таки поперед нас огні!»…
М. Рильський «Володимир Короленко»
Володимир Галактіонович Короленко увійшов в історію літератури як літературний критик, історик літератури, кореспондент, редактор і публіцист. Народився Короленко 27 липня 1853 року у місті Житомир в родині повітового судді. В Житомирі майбутній письменник прожив лише 13 років, але саме Житомир відіграв велику роль у творчості письменника та відображений в оповіданнях «Ніччю», «Парадокс», «Моє перше знайомство з Діккенсом», в повісті «Історія мого сучасника». Володимир Короленко до кінця свого життя підтримував зв’язки зі своїми земляками-житомирянами.
Приваблювали письменника музика і мистецтво, історія, філософія, але ніщо не захоплювало так, як література. Його творчість, позначена рисами глибокої самобутності, складає своєрідний літопис цілої епохи російської та української дійсності. Серед найвідоміших творів письменника повісті «Діти підземелля» (1885), «Сліпий музикант» (1886), «Без язика» (1895).
У Новоград-Волинській районній бібліотеці імені Лесі Українки оформлено краєзнавчу книжкову виставку «Віддай людині крихітку себе», присвячену 165-річчю від дня народження Володимира Короленка, на якій представлена література про життєвий та творчий шлях письменника, найвідоміші твори автора.
У фонді нашої бібліотеки зберігається раритетна книга В. Г. Короленко «Избранные произведения». Книга видана друком у 1948 році і має п’ять розділів: І. Художественные произведения; ІІ. Воспоминания и критические статьи; ІІІ. Исторические очерки; ІV. Публицистика; V. Из дневников. Редакцію тексту та коментарі зробили доньки письменника Наталка та Софійка Короленки.
Пам'ять Короленка широко вшановується в Україні. Ім'я Короленка надано Полтавському національному педагогічному університету, Харківській державній науковій бібліотеці, Чернігівській обласній бібліотеці, школам у Полтаві, Житомирі. Також у Житомирі названо іменем Короленка майдан, на якому розташовано Літературно-меморіальний музей В. Г. Короленка та пам'ятник письменнику.
Житомиряни пишаються тим, що Поліська земля подарувала світу талановитого письменника і чесного громадянина, людину високої моралі і совісті.
Матеріал підготувала бібліотекар
районної бібліотеки імені Лесі Українки
Віталіна Артеменко
|